Czy świeczki zapachowe są szkodliwe?
Czy świeczki zapachowe są szkodliwe?

Każdy z nas lubi po całym dniu pracy rozsiąść się wygodnie w fotelu, sięgnąć po ulubioną książkę i zapalić świeczkę zapachową. Nastrój to podstawa dobrego samopoczucia - przekonaliśmy się o tym nieraz podczas długich, jesienno-zimowych wieczorów. A dlaczego mielibyśmy sobie odmówić chwili relaksu w tym nieustająco pędzącym świecie?

Wybierając świeczki najczęściej kierujemy się ich wyglądem i zapachem - nic w tym dziwnego. Unikamy aromatów, za którymi nie przepadamy i odrzucamy mało estetyczne świeczki. Choć to tylko tymczasowa dekoracja, mimo wszystko powinna pasować do wystroju wnętrza. Jeżeli tego typu dodatki są częstymi gośćmi w Waszych domach, warto zadać sobie jedno proste, ale za to fundamentalne pytanie: Czy świece zapachowe są szkodliwe?

Tylko nie parafina!

Powszechnie dostępne i kuszące niskimi cenami - świeczki zapachowe wykonane z parafiny. To jeden z najgorszych możliwych wyborów, zarówno dla Was, jak i dla środowiska naturalnego. Dlaczego? Liczne badania potwierdzają, że przy spalaniu świeczek parafinowych do atmosfery wydzielają się substancje takie jak benzen, formaldehyd, ftalany i toluen. Regularne wdychanie tego typu toksyn może wpłynąć nie tylko na Wasze samopoczucie, ale także zdrowie.

Czy świeczki zapachowe szkodzą?

Parafina to przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Kupując świeczki, najczęściej decydujemy się bowiem na te zapachowe. W pakiecie z parafiną otrzymujemy zatem… dodatkowe środki chemiczne, które są odpowiedzialne za sztuczny aromat. Bardzo częstym składnikiem owych związków jest linonen, czyli aromat cytrynowy, który jest odpowiedzialny za powstawanie szkodliwych substancji.

Pamiętacie wątek dotyczący badań, o którym wspominaliśmy na początku? Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Południowej Karoliny przeprowadzili eksperyment, który był próbą określenia bezpieczeństwa świeczek zapachowych. W pomieszczeniu wyposażonym w filtr węglowy zapalono świeczkę i pozostawiono ją w takim stanie na 5 godzin. Co wykazały badania? Substancje wydzielane przy paleniu się świec parafinowych mogą nie tylko zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, oddechowego i krwionośnego, ale często powodują problemy z koncentracją lub zawroty głowy.

Wdech, wydech

Przyznajemy, że powyższe słowa brzmią bardzo poważnie. Ci z Was myślący o domniemanej szkodliwości świeczek, wkroczyli zapewne na drogę bardziej sprecyzowanych pytań typu Czy świeczki zapachowe są trujące? Oczywiście nie chcemy Was straszyć. Jeżeli odpalacie świeczki parafinowe od czasu do czasu, nie zauważacie u siebie niepożądanych skutków i często wietrzycie pomieszczenia, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Tylko… po co inwestować w niezdrowe i szkodliwe świeczki, skoro tuż za rogiem czeka na Was świat pełen naturalnych i ekologicznych świeczek zapachowych?

Ekologiczna alternatywa

Nie chcemy się chwalić, ale wiemy co nieco na temat wytwarzania ekologicznych produktów. W dzikimlesie nie zastanawialiśmy się nigdy nad tym czy świeczki zapachowe szkodzą, rozmyślaliśmy natomiast nad tym, co zrobić, by świeczki były… dobre. Dla Was, dla środowiska naturalnego, dla nas. Korzystamy więc z bezpiecznego, biodegradowalnego wosku rzepakowego i naturalnych, certyfikowanych olejków eterycznych. Przy produkcji knotów również stawiamy na wysoką jakość - nie stosujemy środków chemicznych, a nasze knoty powstają z niebielonej bawełny i są powlekane naturalnym woskiem. Chcemy być także zero waste, dlatego wraz ze świeczką dostajecie od nas ceramiczne naczynie, ręcznie wyprodukowane w Polsce, które po wypaleniu świeczki będzie czekało na drugie życie! Drewnianą przykrywkę, którą również znajdziecie w zestawie, wykonaliśmy z odpadowego, nieimpregnowanego i bukowanego drewna z pobliskiego tartaku.

Nasze świeczki powstają w okolicy pięknej natury i są bezpieczne dla Waszego zdrowia, ale również dla środowiska naturalnego. A do tego pięknie pachną! Może to już czas zaprosić dzikilas do swojego domu?

 

Sprawdź co w sobie kryją świeczki zapachowe - Biały mech

 


Sprawdź inne wpisy: Świece zapachowe na prezent | Świece zapachowe sojowe a rzepakowe | Świece zapachowe do łazienki | Świeca z drewnianym a bawełnianym knotem | Olejki eteryczne i olejki zapachowe | Trwałe i intensywne świece zapachowe | Świece ekologiczne – formuły przyjazne dla środowiska | Świeczki zapachowe w szkle czy w ceramice - co wybrać? | Bluzki nietoperz - dla kogo i jak nosić

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl